/
Bydgoski Orszak Trzech Króli - program

Bydgoski Orszak Trzech Króli - program

Dodał: Regina Piątkowska

Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele OO. Jezuitów pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12.30 i przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka”, gdzie odbędzie się przedstawienie jasełkowe oraz koncert kolęd.

Trzej Królowie reprezentować będą trzy kontynenty oraz trzy pokolenia. Król Afrykański, w rolę którego wcieli się O. Izaak będzie przedstawicielem młodego pokolenia, Król Azjatycki, którego w tym roku odegra Wojciech Rzepka będzie reprezentował mężczyzn żonatych i ojców rodzin, natomiast w roli Króla Europejskiego wystąpi Andrzej Barylski, przedstawiciel dziadków i ludzi starszych. Przed pokłonem trzech króli (na scenie w Hali Łuczniczka) kółko teatralne z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy przedstawi scenkę „Dwór Heroda”. Odtwórcą króla Heroda będzie Adrian Jarczewski.

Hasło tegorocznego Orszaku „Odnowi oblicze ziemi”. Scenariusz orszakowy nawiązuje do nauczania Jana Pawła II, którego motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Pochód zostanie ubogacony udziałem osób przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, oraz Jana Ignacego Paderewskiego, nawiązując w ten sposób do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W orszak włączą się również reprezentanci Cechów Rzemiosł Różnych z Bydgoszczy oraz grupa młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Przemarsz będzie również okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania Święta Objawienia Pańskiego.

Na zakończenie orszaku uczestnicy będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi drożdżówkami z serem, które mają symbolizować zwyczaj częstowania kolędników szczodrakami. 

<< powrót

PATRONI

  • www.przewodnik-katolicki.pl
  • www.radiopik.pl
  • bydgoszcz.tvp.pl

ORGANIZATORZY

  • fundacja.oaza.pl
  • orszak.org
  • www.bydgoszcz.oaza.pl
  • dk.bydgoszcz.pl