/
Ostatnie przygotowania do orszaku

Ostatnie przygotowania do orszaku

Dodał: Agnieszka Siwek

Po raz szósty, wraz z Królami, udamy się w drogę do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki podążą za gwiazdą na spotkanie Świętej Rodziny. Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z Horodyszcza (województwo lubelskie). Orszak wyruszy z Placu Kościeleckich, a zakończy się w Hali Łuczniczka.

VI Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele oo. Jezuitów. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12.30 i przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka”, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.

Trzej Królowie reprezentować będą trzy kontynenty oraz trzy pokolenia. Król Afrykański, w rolę którego wcieli się O. Izaak będzie przedstawicielem młodego pokolenia, Król Azjatycki, którego w tym roku odegra Wojciech Rzepka będzie reprezentował mężczyzn żonatych i ojców rodzin, natomiast w roli Króla Europejskiego wystąpi Andrzej Barylski, przedstawiciel dziadków i ludzi starszych. Przed pokłonem trzech króli (na scenie w Hali Łuczniczka) kółko teatralne z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy przedstawi scenkę „Dwór Heroda”. Odtwórcą króla Heroda będzie Adrian Jarczewski.

Hasło tegorocznego Orszaku „Odnowi oblicze ziemi”. Scenariusz orszakowy nawiązuje do nauczania Jana Pawła II, którego motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Pochód zostanie ubogacony udziałem osób przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, oraz Jana Ignacego Paderewskiego, nawiązując w ten sposób do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W orszak włączą się również reprezentanci Cechów Rzemiosł Różnych z Bydgoszczy oraz grupa młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Przemarsz będzie również okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania Święta Objawienia Pańskiego.

Orszaki stają się tradycją świątecznego kalendarza. W styczniu przejdą ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 na świecie. Po raz pierwszy w 2019r orszak ma się odbyć w Rosji. Bydgoski orszak jest jednym z największych w kraju. W ubiegłym roku za królami podążyło ok. 10 tys. uczestników.

Na zakończenie orszaku uczestnicy będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi drożdżówkami z serem, które mają symbolizować zwyczaj częstowania kolędników szczodrakami.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. W realizację i przebieg bydgoskiego orszaku jest zaangażowanych się ok 300 osób. Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie bydgoskich szkół, oraz grupa teatralna z MDK nr 2. W tym roku organizatorzy planują rozdać 8000 papierowych koron. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu

<< powrót

PATRONI

  • www.przewodnik-katolicki.pl
  • www.radiopik.pl
  • bydgoszcz.tvp.pl

ORGANIZATORZY

  • fundacja.oaza.pl
  • orszak.org
  • www.bydgoszcz.oaza.pl
  • dk.bydgoszcz.pl