/
Relacje z X Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Relacje z X Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Dodał: Regina Piątkowska

6 stycznia 2023r świętowaliśmy 10 lecie Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który pojawił się po raz pierwszy na ulicach Bydgoszczy w 2014r. Od razu też wpisał się do czołówki największych orszaków w Polsce. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność.  Jest to niewątpliwie polski fenomen na skalę świata. Dawno już opuścił granice Polski.  Orszaki można spotkać na ulicach wielu miast i miasteczek świata. W tym roku przeszły ulicami prawie 800 miejscowości w Polsce.

Jubileuszowa edycja Orszaku zmobilizowała nas do ubogacenia wydarzenia. Jednym z pomysłów były dodatkowe, bogato zdobione kostiumy dla dworów królewskich. Przed  startem orszaku, na schodach bazyliki pw. św. Wincentego ‘Paulo byliśmy świadkami spotkania Trzech Króli z Herodem. Królowie jechali na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjechał do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu. Nowością tegorocznego orszaku była grupa osób w przebraniu świętych i błogosławionych patronów bydgoskich parafii. Pomysł nawiązywał do hasła orszaku 2023r, które brzmi „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” Gwiazda prowadząca Mędrców do miejsca narodzin Jezusa jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, którzy będą nam wskazywać drogę do świętości.

Tradycyjnie, trzej Królowie reprezentowali trzy kontynenty. W rolę Króla Afrykańskiego, wcielił się Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany, nauczyciel j. angielskiego. Od ponad 30 lat mieszkaniec Bydgoszczy. Króla Azjatyckiego odegrał Andrzej Rona, który przez wiele lat występował w roli herolda, natomiast postać Króla Europejskiego zagrał Sławomir Dzwoniarski. Odtwórcami Świętej Rodziny byli Julia i Janusz Staneccy z 5 miesięcznym Kubusiem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie, wsparcie finansowe i współpracę i do zobaczenia 6 stycznia 2024r. 

<< powrót

PATRONI

  • www.przewodnik-katolicki.pl
  • www.radiopik.pl
  • bydgoszcz.tvp.pl

ORGANIZATORZY

  • fundacja.oaza.pl
  • orszak.org
  • www.bydgoszcz.oaza.pl
  • dk.bydgoszcz.pl