/
Trwają przygotowania do XI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Trwają przygotowania do XI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Dodał: Regina Piątkowska

6 stycznia 2024 r. ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Barwny pochód kolędników wyruszy sprzed kościoła ok godz. 13.00 i przejdzie ulicami: Piotrowskiego, Jagiellońską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie na dużej scenie trzej królowie złożą dary i oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Wydarzenie będzie okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach odpowiadających wydarzeniom opisanym w Ewangelii. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie.  Atrakcyjność wizualną orszaku z pewnością podnoszą  stroje królewskie oraz kolorowe stroje orszaków.

 

Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 brzmi „W jasełkach leży” jest fragmentem XVII – wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”, zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku. Hasło nawiązuje do 800-lecia pierwszego przedstawienia jasełkowego, zorganizowanego przez św. Franciszka. Pragniemy, aby tradycja rozpoczęta przez świętego Franciszka z Asyżu, którą pielęgnujemy uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli trwała przez kolejne lata i opowiadała światu o cudzie narodzin Zbawiciela.

 

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania, i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Wolontariusze tradycyjnie będą rozdawać korony, aby każdy uczestnik Orszaku tego dnia mógł włożyć na głowę koronę i poczuć się królem.

 

Celem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest radosne przeżywanie święta Objawienia Pańskiego, promocja postawy obywatelskiej oraz poczucia więzi z miastem. Wspólne śpiewanie kolęd podczas przemarszu Orszaku łączy rodziny i całe społeczności.

 

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.                                                                                                             

<< powrót

PATRONI

  • www.przewodnik-katolicki.pl
  • www.radiopik.pl
  • bydgoszcz.tvp.pl

ORGANIZATORZY

  • fundacja.oaza.pl
  • orszak.org
  • www.bydgoszcz.oaza.pl
  • dk.bydgoszcz.pl