/
Image

Bydgoski Orszak Trzech Króli - idea

Bydgoski Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem o charakterze społecznym i religijnym polegające na przemarszu przez miasto aktorów amatorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko. Po raz pierwszy został zorganizowany w Bydgoszczy w 2014 r. Wzięło w nim udział ok. 5 tys. uczestników. Rok później liczba kolędników podwoiła się. Obecnie Bydgoski Orszak Trzech Króli jest jednym z największych w Polsce.

Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Jego uczestnicy opowiadają wciąż tą samą, prawdziwą historię, która wydarzyła się ponad 2 tys. lat temu w Ziemi Świętej. Pochód prowadzą Trzej Królowie symbolizujący Europę, Azję i Afrykę. Ich świtę stanowią orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Za nimi podążają mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. W ten sposób każdy może się przyłączyć do orszaku - stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Przemarsz kończy się przy stajence, gdzie królowie składają pokłon i dary Nowonarodzonemu Jezusowi.

 
 

Nasz cel

Celem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest radosne przeżywanie święta Objawienia Pańskiego, promocja postawy obywatelskiej oraz poczucia więzi z miastem. Wspólne śpiewanie kolęd podczas przemarszu ulicami miasta i włączenie się do grona kolędników łączy rodziny i całe społeczności.


 
Image

Organizatorzy

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą obywatelską bez powiązań politycznych. Organizatorem jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz wolontariusze. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

 
 

Orszak Trzech Króli w Polsce i na świecie

Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w 2008 r. w Warszawie, jako kontynuacja jasełek w jednej z katolickich szkół. Przypominał o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej oraz czerpał inspiracje z ulicznych parad organizowanych w miastach Hiszpanii i Meksyku. W 2011 r. z powodu uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło. Ich liczba stopniowo rosła, by w 2018 r. przekroczyć 600. Orszaki stają się tradycją świątecznego kalendarza. W styczniu 2020 przejdą ulicami 872 miejscowości w Polsce.  Są to prawdopodobnie największe uliczne jasełka na świecie.

Polski pomysł został podchwycony przez inne kraje. W 2013 roku Orszaki odbyły się na Ukrainie i w Republice Środkowej Afryki,  w 2014 r. na Ukrainie, we Włoszech, w Watykanie, w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych.  W styczniu 2019 przeszły ulicami  22 miejscowości na świecie. Po raz pierwszy odbył się w Rosji.

 

PATRONI

  • www.przewodnik-katolicki.pl
  • www.radiopik.pl
  • bydgoszcz.tvp.pl

ORGANIZATORZY

  • fundacja.oaza.pl
  • orszak.org
  • www.bydgoszcz.oaza.pl
  • dk.bydgoszcz.pl