/
XI Bydgoski Orszak Trzech Króli

XI Bydgoski Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2024 r. poraz jedenasty przez nasze miasto przeszedł Orszak Trzech Króli.  Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Po mszy św. na schodach Bazyliki, młodzież I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odegrała scenkę „Dwór Heroda”. Nowością tegorocznego scenariusza były dialogi króla ze swoim orszakiem, Ok godz. 13 ze śpiewem kolędy „Mędrcy świata monarchowie” wyruszyliśmy  do Starego Rynku.

Na Starym Rynku Nowonarodzonego Jezusa przywitali najpierw pasterze, W rolę śpiewajacych pasterzy wcielili się;  10 letni Antoni oraz 11 letni Jeremiasz. Scenkę pokłonu pasterzy odegrały dzieci przy współpracy chóru. Po czym nastąpił najbardziej uroczysty moment, Kacper, Melchior i Baltazar złożyli dary i oddali pokłon Dzieciątku.  Odtwórcą króla Europejskiego-Kacpra  był Bydgoszczanin, Rafał Staszewski, króla Azjatyckiego-Melchiora odegrał pochodzący z Indii John Peter Sunder, natomiast w roli króla Afrykańskiego-Baltazara wystąpił pochodzący z Ghany Ernest Essuman Mensah. Z pokłonem do Dzieciatka przybył także starzec Symeon, prrokini Anna i św. Franciszek. 

Tematem tegorocznego Orszaku były jasełka ze względu na przypadającą w okresie świąt Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego wystawionego przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.

Kolęda przewodnią tegorocznego Orszaku była kolęda „ Nowy rok bieży”. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dorocznych ulicznych jasełek. 

 

Trwają przygotowania do XI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Trwają przygotowania do XI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

6 stycznia 2024 r. ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Barwny pochód kolędników wyruszy sprzed kościoła ok godz. 13.00 i przejdzie ulicami: Piotrowskiego, Jagiellońską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie na dużej scenie trzej królowie złożą dary i oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Czytaj dalej
Relacje z X Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Relacje z X Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

6 stycznia 2023r świętowaliśmy 10 lecie Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który pojawił się po raz pierwszy na ulicach Bydgoszczy w 2014r. Od razu też wpisał się do czołówki największych orszaków w Polsce. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność.  Jest to niewątpliwie polski fenomen na skalę świata. Dawno już opuścił granice Polski.  Orszaki można spotkać na ulicach wielu miast i miasteczek świata. W tym roku przeszły ulicami prawie 800 miejscowości w Polsce.

Jubileuszowa edycja Orszaku zmobilizowała nas do ubogacenia wydarzenia. Jednym z pomysłów były dodatkowe, bogato zdobione kostiumy dla dworów królewskich. Przed  startem orszaku, na schodach bazyliki pw. św. Wincentego ‘Paulo byliśmy świadkami spotkania Trzech Króli z Herodem. Królowie jechali na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjechał do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu. Nowością tegorocznego orszaku była grupa osób w przebraniu świętych i błogosławionych patronów bydgoskich parafii. Pomysł nawiązywał do hasła orszaku 2023r, które brzmi „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” Gwiazda prowadząca Mędrców do miejsca narodzin Jezusa jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, którzy będą nam wskazywać drogę do świętości.

Tradycyjnie, trzej Królowie reprezentowali trzy kontynenty. W rolę Króla Afrykańskiego, wcielił się Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany, nauczyciel j. angielskiego. Od ponad 30 lat mieszkaniec Bydgoszczy. Króla Azjatyckiego odegrał Andrzej Rona, który przez wiele lat występował w roli herolda, natomiast postać Króla Europejskiego zagrał Sławomir Dzwoniarski. Odtwórcami Świętej Rodziny byli Julia i Janusz Staneccy z 5 miesięcznym Kubusiem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie, wsparcie finansowe i współpracę i do zobaczenia 6 stycznia 2024r. 

X Bydgoski Orszak Trzech Króli

X Bydgoski Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2023 r. przejdziemy ulicami naszego miasta w Orszaku. Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice pw. św. Wincentego a' Paulo, pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Barwny pochód wyruszy sprzed Bazyliki ok. godz. 13.00 i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku, gdzie Trzej Królowie złożą dary i oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Jezosowi.

Hasło Orszaku Trzech Króli brzmi "Niechaj prowadzi nas gwiazda". Hasło ma nam przypomnieć o Gwieździe, która prowadziła Mędrców do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. Gwiazda prowadząca Mędrców jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, którzy będa nam wskazywać właściwy kierunek. 

Czytaj dalej
Bydgoszczanie wzięli udział w IX Bydgoskim Orszaku Trzech Króli

Bydgoszczanie wzięli udział w IX Bydgoskim Orszaku Trzech Króli

Po raz dziewiąty ulicami Bydgoszczy przeszedł Orszak Trzech Króli. Rozpoczął się na Starym Rynku modlitwą Anioł Pański, którą poprowadził ks. bp. Włodarczyk. Następnie kolędnicy przeszli za gwiazdą betlejemską i królami do bydgoskiej Bazyliki. Tam mędrcy pokłonili się Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie, a następnie odprawiona została Eucharystia.

Ks. Biskup nie tylko przewodniczył modlitwie, ale szedł również w orszaku, w przebraniu pasterza i rozdawał najmłodszym uczestnikom orszaku cukierki. W czasie homilii powiedział; – Nasza wiara ma być duchową przygodą, polegającą na poszukiwaniu i odkrywaniu Boga. Można sobie dzisiaj życzyć, by była to najważniejsza przygoda życia!

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią Orszak wrócił na ulice Bydgoszczy, a wraz z nim powróciły atrakcje, które organizowano wcześniej:  Królowie jechali na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjechał do Bydgoszczy z Horodyszcza (województwo lubelskie). W orszaku szli szczudlarze w strojach aniołów, alpaki, za królami podążył Symeon i prorokini Anna. Wolontariusze rozdali 5000 papierowych koron a zapotrzebowanie było conajmniej trzy razy wieksze. Cieszymy się, że tak wielu mieszkańców Bydgoszczy przybyło na Orszak. 

Wydarzenie miało też wymiar ekumeniczny – w tym roku w rolę króla afrykańskiego wcielił się Ernest Essuman Mensah pochodzący z Ghany, reprezentujący Kościół metodystyczny. Podczas orszaku zaśpiewał fragment kolędy w swoim rodzimym języku.

 

Orszak Trzech Króli 2022r

Orszak Trzech Króli 2022r

6 stycznia 2022r., po raz dziewiąty w łączności z innymi orszakami w Polsce i na świecie,  ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie o godz. 12.00 na Starym Rynku, a zakończy Pokłonem Dzieciątku Jezus w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo.  Radosny i barwny pochód ze śpiewem kolęd przejdzie  ulicami: Mostową, Focha, Gdańską, Krasińskiego, Markwarta, Al. Ossolińskich.  Po zakończeniu przedstawienia ok godz. 13.00 rozpocznie się Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. 

 

Orszak w  czasie pandemii

Orszak w czasie pandemii

6 stycznia około godz. 12:00 Kacper, Melchior i Baltazar przybędą na bydgoski Stary Rynek. Ze Starego Rynku przejdą (każdy z osobna) ul. Mostową, Focha i Gdańska do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, ul. Plac Wolności, gdzie uczestniczyć będą we Mszy św., po której odbędzie sie pokłon trzech króli.  Ze względu na obostrzenia związane z pandemią tegoroczny orszak odbędzie się bez udziału publiczności. Do kościoła mogą wejść 63 osoby. 

Warsztaty strojów orszakowych

Warsztaty strojów orszakowych

9 i 14 grudnia odbyły się warsztaty strojów orszakowych. Celem warsztatów była pomoc w przygotowaniu stroju dla  dzieci . Dla chłopców stroju rycerza ( płaszcz, tarcza i miecz) oraz dla dziewczynek stroju dwórki ( tunika i nałeczka).  Rodzicom tych dzieci wypożyczamy strój w gratisie.  Do orszaku może przyłaczyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięku któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. 

Nowa trasa VII Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Nowa trasa VII Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

6 stycznia, 2020r., w dniu Objawienia Pańskiego, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. W tym roku zupełnie nowa trasą. 

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo , pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. O godz. 13.00 barwny orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon Dzieciatku złożą pasterze, królowie i wszyscy uczestnicy orszaku. 

Czytaj dalej
VI Bydgoski Orszak Trzech Króli za nami

VI Bydgoski Orszak Trzech Króli za nami

13 tysięcy Bydgoszczan w koronach na głowach wyruszyło wraz z Królami do Stajenki, aby pokłonić się świętej Rodzinie. Trzej Królowie jechali na koniach i wielbłądzie. Dwugarbny wielbłąd, na którym jechał król Baltazar przyjechał do Bydgoszczy z województwa lubelskiego, natomiast król Baltazar przyleciał z Irlandii, gdzie obecnie mieszka.  Bydgoski orszak prowadziła gwiazda oraz aniołowie. 

Czytaj dalej
Ostatnie przygotowania do orszaku

Ostatnie przygotowania do orszaku

Po raz szósty, wraz z Królami, udamy się w drogę do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki podążą za gwiazdą na spotkanie Świętej Rodziny. Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z Horodyszcza (województwo lubelskie). Orszak wyruszy z Placu Kościeleckich, a zakończy się w Hali Łuczniczka.

Czytaj dalej
I edycja warsztatów na orszak 2019 za nami

I edycja warsztatów na orszak 2019 za nami

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w tych niecodziennych warsztatach. W czasie trwania warsztatów udało sie przygotować stroje dla ok 25 dzieci. 

Czytaj dalej
Trwają przygotowania do VI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Trwają przygotowania do VI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

W ramach przygotowań do  VI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli  organizujemy warsztaty szycia strojów  orszakowych. Pierwsza edycja  warsztatów odbędzie się dnia 11 grudnia 2018r w auli budynku Parafii Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy, ul. Ugory 16 w godz. od 16-17.  Celem warsztatów bedzie pomoc w przygotowaniu stroju  rycerza (płaszcz, tarcza i miecz) dla chłopców w wieku od 6 - 12 lat oraz  dla dziewczynek w wieku od 6-12 lat stroju dwórki (tunika i nałęczka na głowę). Rodzicom tych dzieci wypożyczamy strój w gratisie.  Stroje będą w kolorze niebieskim. Grupa reprezentować bedzie  orszak króla Baltazara, w rolę którego wcieli sie O. Izaak, który specjalnie na  6 stycznia 2019r. przyleci z Irlandii. Jednocześnie zachęcamy do samodzielnego przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu.

Bydgoski Orszak Trzech Króli - program

Bydgoski Orszak Trzech Króli - program

Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele OO. Jezuitów pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12.30 i przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka”, gdzie odbędzie się przedstawienie jasełkowe oraz koncert kolęd.

Czytaj dalej

PATRONI

  • www.przewodnik-katolicki.pl
  • www.radiopik.pl
  • bydgoszcz.tvp.pl

ORGANIZATORZY

  • fundacja.oaza.pl
  • orszak.org
  • www.bydgoszcz.oaza.pl
  • dk.bydgoszcz.pl